Élő folyók

A vízhiány világnapja?
A WWF Magyarország komplex tájgazdálkodási stratégiát és összehangolt cselekvést sürget a vízhiány kezelésére. A vízhiány oka sokrétű, hatásai pedig az élővilág pusztulása mellett már az élelmezés-biztonságunkat veszélyeztetik. Ezért a WWF Magyarország arra figyelmeztet, hogy átgondolatlan félmegoldások és látszatberuházások helyett végre komplex válaszokat kellene adni erre az igen összetett és életbevágóan fontos problémára.
2022-03-22 Tovább »
Duna-fókuszú képzésünkre oktatásban, szociális szférában dolgozók jelentkezését várjuk
A képzésen szó lesz a bioszféra-rezervátumok szerepéről, a szabályozatlan folyók és az általuk szállított hordalékok fontosságáról, valamint a Mura–Dráva–Duna bioszféra-rezervátum területén található madár- és halfajokról. Mindezek mellett ki fogunk térni az ENSZ fenntarthatósági céljaira, és az éghajlatváltozásnak a hazai folyóinkra gyakorolt hatásaival is foglalkozunk.
2022-03-17 Tovább »

Árvízkezelési megoldások az extrém időjárási hatások mérséklésére
A végéhez közeledik a Danube Floodplain projekt, amely azt vizsgálta, hogyan csökkenthetők az árvízi kockázatok az árterek helyreállításával. A projektben résztvevő partnerek 2021. november 3-án és 4-én mutatták be az eredményeket online konferencia keretében.
2021-11-24 Tovább »
Mintaprojekt a Közép-Tiszán
Az Interreg Danube Floodplain nemzetközi projekt keretében Tiszaföldvár térségében azt modellezték, hogy a Tisza vizének szabályozott kivezetése milyen lehetőséget jelentene a mezőgazdaság vízhiányának enyhítésében és az élőhelyek helyreállításában úgy, hogy az árvízkockázat is csökkenjen. A vizsgálat eredményeit két fórumon mutatták be, mert az elméleti modellek csak akkor hoznak életszerű megoldásokat, ha minél előbb véleményt formálnak róla a terepet ismerő és használó érintettek.
2021-10-28 Tovább »

Magyarországot is érinti a világ első, öt országon átívelő bioszféra-rezervátuma
Az UNESCO elismerése egy új fejezet kezdete a természeti értékek megóvásában
2021-09-15 Tovább »
Árvízi kockázatok csökkentése az árterek helyreállításával
A 19-20. századi folyószabályozások során Európában az árterek 70%-át, Magyarországon a 95%-át elválasztották a folyóktól. Az árterek helyreállítása együttesen ad megoldást az árvízkockázat csökkentésére, a klímaváltozás hatásainak mérséklésére, valamint számos társadalmi szolgáltatás fenntartására. A végéhez közeledő Interreg Danube Floodplain elnevezésű nemzetközi projekt azt a célt tűzte ki, hogy a Duna vízgyűjtőjén lévő árterületek helyreállításának vizsgálatával hozzájáruljon ezen együttes előnyök maximalizálásához.
2021-06-24 Tovább »

Díjnyertes magyar természetfilm érkezik a mozikba Magyarország vizesélőhelyeiről
Június 3-tól, a WWF Magyarország ajánlásával érkezik országszerte a mozikba a Vad víz – Aqua Hungarica című új magyar természetfilm, amely hazánk legkülönlegesebb vízi és vízközeli életközösségeit mutatja be rendkívül látványos képsorokkal.
2021-06-01 Tovább »
Ritka lehetőséget szalaszthat el a magyar vízgazdálkodás
A klímaváltozás, a felszín alatti vizek pazarló használata és a túlzásba vitt vízelvezetés együttesen szárítják ki Magyarországot. A NextGeneration EU támogatáscsomagja azonban példátlan lehetőséget ad hazánknak arra, hogy vízgazdálkodási rendszerünk rossz berögződésein változtathassunk. Kérdés, hogy tudunk-e élni a kínálkozó lehetőségekkel?
2021-04-27 Tovább »

Vizeink bölcs kezelésére szólít fel a víz világnapja
Az idei év sorozatban a negyedik, amikor kíméletlen aszállyal köszönt be a tavasz. A hótakaró hiányában nincsenek olvadó vizek, és minden élő szervezet szenved a szárazságtól. A vízkincs egyre inkább felértékelődik napjainkban, és a vizek visszatartására egyre szélesebb körben mutatkozik igény. A Dráva mentén például széles körű összefogással zajlik élőhelyfejlesztés, így javítva a természetes élőhelyek állapotán és a gazdálkodás lehetőségein.

Ez a hajó már elment?
Folyamatban van a Duna magyarországi szakaszának hajózhatóságát javító projekt környezeti hatásvizsgálata. Ha a beavatkozásokat végrehajtják, akkor az év nagy részében akadálytalanul haladhatnak Európa legfontosabb víziútján a többezer tonnás szállítmánnyal megrakott teherhajók és a hatalmas szállodahajók.
2021-02-25 Tovább »